Rybie prilepené - tieň mora

Anonim

Lepiaca ryba je jedným z najúžasnejších tvorov obývajúcich oceány. S pomocou prvého chrbtového plutva, premiestneného do hornej časti hlavy a premeneného počas evolučného procesu na špeciálny prísavník, ktorý má tvar oválneho kotúča, trávia takmer celý svoj život. Tieto ryby boli opakovane nájdené na veľrybách, lúčoch, delfínoch, korytnačkách a dokonca aj na námorných plavidlách. Lepenie rýb, dokonca aj tých najkrvavejších dravcov z morí a oceánov - žralokov - sa dokáže zmeniť na pohodlné a pohodlné "vozidlo".

Image

Podľa biologickej klasifikácie tieto nezvyčajné morské tvory patria do rodiny kostnatých oddelení perciformov triedy lúčov. Sú široko rozšírené vo vodách subtropického a tropického mora. Lepiaca ryba nie je len úžasná bytosť, je to živý príklad evolučnej adaptability biologických organizmov na rôzne podmienky existencie. Faktom je, že príroda mu neposkytla plavecký mechúr, ktorý mu umožňuje regulovať hĺbku ponoru. A nalepovacie ryby našli úplne originálne riešenie, ktoré používa väčšie morské tvory ako „vozidlá“.

Image

Rôzne typy týchto neobvyklých obyvateľov podmorského sveta dávajú prednosť dobre definovaným „vlastníkom“, nielen výrazne uľahčujú ich dlhé cesty, ale v mnohých prípadoch zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v ich životoch. Najviac nezávislý vo svojom výbere je tzv. Na rozdiel od ostatných príbuzných, má určitý sklon k nezávislému životu a často cestuje v hrdosti. Mimochodom, je to jeden z dvoch typov zástupcov tejto rodiny (druhá je žralok remoor) obývajúce ruské teritoriálne vody.

Juvenilné rybie tyčinky spočiatku existujú offline a začínajú sa aktívne držať plávajúcich predmetov až po dosiahnutí veľkosti väčšej ako štyri centimetre. V tomto štádiu vývinu vyberú ryby z rýb na svoje satelity malé ryby, napríklad kuzovok a rybu. Dlho sa verilo, že títo zástupcovia morskej fauny sa živia výlučne zvyškami potravy svojich veľkých „majiteľov“. Ale to nie je úplne pravda. Ich strave dominujú planktonické a malé živočíšne organizmy žijúce vo vodnom stĺpci, ako aj exoparazity „hostiteľa“.

Image

Na rozdiel od obyčajného, ​​žralok remoor je spojený s jeho krvilačným "vozidlom" oveľa silnejšími väzbami. Je to pravý morský tieň, všade neoddeliteľne nasledovaný jej zubatou "milenkou". Takéto ryby a žraloky sú dobrým príkladom biologického tandemu a dokonalosti ekosystému planéty. Menu remorus je založené na malých bezstavovcových parazitoch - kopepodoch, ktoré žijú na tele žraloka, čo nepochybne prináša predátorovi značné výhody.

Zdá sa, že remora nemôže existovať úplne nezávisle. Doteraz sa tento druh našiel nalepený len na žraloka, a to najmä v jeho žiabrovej dutine, kde je voľný prístup vody k dýchaciemu prístroju remorus bez akéhokoľvek úsilia z jeho strany. Je tiež zaujímavé, že palice tohto typu z žraloka a umiestnené v akváriu sa cítili veľmi nepohodlne, možno povedať aj zle. Odstraňovače vykazovali príznaky „ťažkého dýchania“, pričom za minútu urobili viac ako dvesto pohybov dýchania.

Charakteristickým a dosť nezvyčajným rysom mnohých druhov lepenia je aj ich schopnosť meniť farbu. Všeobecne platí, že veľkosť dospelých jedincov držajúcich ryby sa pohybuje od 30 cm do jedného metra. Hranice hĺbky ich biotopu sú asi 20 - 50 m.

Zaujímavé články

Lyubka-Doppel (Platanthera Bifolia). Lyubka zweiblättrig - Nachtviolett

Einjährige Trockenblume (Immortelle): Beschreibung, Lebensraum, heilende Eigenschaften

Kurze Biographie von Talakova Jenna

Edler Spinell: Sorten, Beschreibung, Eigenschaften des Minerals, praktischer Wert