Kôň: typ, charakteristika a rýchlosť

Anonim

Toto je pôvabné a nádherné stvorenie. Keď sa pozriete na koňa, všetko, čo je vo vás, je potlačené vzhľadom tohto vznešeného zvieraťa. Chcem sa natiahnuť a dotknúť sa jemných, mierne hrubých pier, dotknúť sa hodvábnych vlasov, spustiť prsty do tesnej hliny. A ak sa niekto raz ocitol v sedle, je nepravdepodobné, že by to chcel znovu opakovať.

Image

Druhy pohybov

Ako sa tieto zvieratá pohybujú? Každá jazda na koni má svoje vlastné vlastnosti a stojí za to sedieť v sedle, ako sa cíti. Pohyby sú rozdelené na krok, klus koňa, jeho cval, rozkošný. Stále existujú niektoré druhy pohybov, ale spravidla sa vyvíjajú spravidla v jazdeckých školách a sú vhodné pre takýto šport ako drezúra.

krok

Toto je najpomalší pohyb, keď je zviera pokojné - nikto ho netlačí, pohybuje sa po krokoch. Čo predstavuje tento krok? Toto je striedanie koní koní. Fázový krok neposkytuje skoky. Kôň teda vždy spočíva na zemi.

Rozstup je rozdelený do 4 typov:

 1. Krátka. Pri pohybe zvieraťa sú zadné nohy ďaleko za prednou stranou. Nazýva sa iný druh kroku.
 2. Priemer. Keď sa stopy po zadných nohách nachádzajú na stopách predných končatín.
 3. Široký. Takýto krok sa deje len s dobre vycvičenými a plastickými koňmi. Zadné nohy stoja pred prednými nohami.

  Image

cval

Toto je najrýchlejší chod. Kôň sa môže pohybovať rýchlosťou až 60 km / h. Priemerná rýchlosť dosiahnutá zvieraťom s takýmto krokom je 15-18 km / h.

Jedná sa o trojtaktný pohyb používaný v dlhých a krátkych pretekoch. V tom prípade, ak hovoríme o jazdeckom športe. Aké sú druhy cvalu? A čo druhy konských klusov? Budeme hovoriť o tom druhom? Potrebné. Nižšie si môžete prečítať tieto informácie. Medzitým späť k cvalu.

 1. Manege - najťažšie pre zviera. Musí sa pohybovať pomaly, často sa točí.
 2. Zhromaždené. Kôň, rovnako ako v predchádzajúcej verzii, sa nemôže pohybovať rýchlo. Preto nie je pohodlný. Zviera nie je schopné rozpútať svoj pohyb svojou silou.
 3. Priemer. Viac či menej relatívny pohyb je teda nazývaný. Tento druh cvalu je nevyhnutný, ak sa musíte pohybovať dosť dlho a na veľké vzdialenosti.
 4. Pole (preklenutie alebo pridanie). Toto tempo tempa označuje zahrievací pohyb. Zviera sa pohybuje voľne, bez napätia a relatívne pokojne.
 5. Lom. Najrýchlejší typ cvalu a najviac únavný pre koňa. Používa sa spravidla na krátke vzdialenosti. Existuje iný druh, ktorý sa niekedy odlišuje ako samostatný - to je skok. Kôň cvála v procese behu s prekážkami.

Akokoľvek divné to môže znieť, cval je považovaný za najjednoduchší výkon pre koňa aj jazdca.

Image

tmoliť sa

Meno je krásne a chôdza samotná je veľmi podobná klusu koňa. Rôzne preskupenie nôh počas pohybu. Ak v kluse kôň preusporiada nohy v pároch a diagonálne, potom v tomto prípade je posun z jednej strany.

Tento typ pohybu je rýchlejší ako klus, ale aj nebezpečnejší. Vhodné len pre rovné a rovné vzdialenosti. Zviera je schopné klopýtať, keď sa pohybuje s osvetlením, „nezodpovedajúc otočeniu“, a tým spôsobuje sebe a svojmu jazdcovi veľmi veľké škody.

Image

rys

Tu sme blízko najkomplexnejšiemu a najkrajšiemu pohybu ušľachtilého zvieraťa. Keď kôň beží na kluse, vyzerá to jednoducho skvele. Spolu s krásou je tento krok pre jazdca najťažší. Je potrebné striktne sledovať pristátie v sedle a pri skákaní od jazdca je potrebná zručnosť, aby ste zostali v sedle.

Čo sa týka rýchlosti koňa na kluse, všetko závisí od typu takéhoto chodu. Zvážte ich podrobnejšie.

Image

Druhy rysa

Kôň, ako je uvedené vyššie, je rozdelený do niekoľkých typov:

 • klus;
 • razmashka;
 • max;
 • cenu.

Štyri nezrozumiteľné slová, ktoré teraz rozlúštime.

klus

Iným spôsobom sa nazýva zhromaždený alebo skrátený kôň. Dĺžka schodíka je 2 metre, priemerná rýchlosť je 13-15 km / h.

Čo je klus? Je to najpomalší typ rysa. Nazýva sa skrátená kvôli malej dĺžke kroku a takmer úplnej absencii skokovej fázy. Klus je optimálny pre tréning klusákov.

Razmashka

Alebo zametací klus. Hovoria o nej: "Kôň je klus." Nastavenie zadných končatín zvieraťa prebieha pred prednými dráhami. Dĺžka kroku dosahuje 6 metrov. Na krátke vzdialenosti môže rýchlosť koňa s takýmto pohybom dosiahnuť 60 km / h.

mach

Hlavným rozdielom je dlhý pohyb. Mach vyžaduje jasnosť a presnosť koňa a jazdca. Je to pomerne rýchle: rýchlosť koňa v kluse tohto typu dosahuje 30 km / h. Vhodné na dlhé vzdialenosti.

odmena

Ona je pole, normálny a pravidelný kôň. Pri rýchlosti 20 km / h je dĺžka kroku schopná dosiahnuť 2, 2 metra. Výrazná fáza skoku alebo nepodporovaného pohybu.

Keď už hovoríme o všetkých týchto typoch chôdze, je potrebné si všimnúť ich hlavný rozdiel - to je pretrepávanie jazdca. Faktom je, že povaha pohybu je taká, že toto trasenie jednoducho nie je vylúčené. Ale dá sa to znížiť. Je to všetko o jazdcovi pristátia.

Existujú dva typy pristátia na kluse: tréning a ľahká váha.

Tréningový klus

Ako klusať koňa? Nie je to jednoduché, navyše tento typ chôdze je pre jazdca najťažší. A aby bol jazdec zabezpečený správnym strihom, je tu tréningový klus.

Čo znamená toto veľmi správne prispôsobenie? Maximálne tesný jazdec do sedla. Jazdec by nemal v nej zdvíhať. Na dosiahnutie takéhoto pristátia je mimoriadne ťažké, najmä pre začiatočníkov. Vyžaduje maximálny vnútorný výkon stehna. Napínajú sa čo najviac a telo sa mierne opiera. Pri tréningu klusu sa zúčastnili nohy jazdca.

Image

Ľahká verzia

Predtým, ako sa vydáte na tréningový klus, musíte sa naučiť, ako zosvetliť. Čo dáva? Schopnosť prispôsobiť sa klusu koňa. Musíte byť schopní pochopiť rytmus a tempo vášho koňa. Aby ste sa prispôsobili tempu, v bokoch sa jazdec opiera o sedlo. Nohy sú pritlačené na strmene, telo je čo najrovnejšie a podlhovasté.

Pri každom druhom stlačení je jazdec zdvihnutý v sedle s vlastnou panvou. To znamená, že panva je posunutá dopredu a nahor, zatiaľ čo kolená spočívajú na sedle a vnútorná časť bokov je napnutá až k limitu. V sedle jazdec padá hladko, brzdí boky. Ak zhruba spadnú do sedla, pravdepodobne poškodí chrbát koňa.

Skúsení jazdci sú schopní jazdiť na koni v kluse bez zastavenia nôh v strmeňoch. V tomto prípade sú ruky na opasku alebo za chrbtom a správny strih sa udržiava počas celej cesty.

Image

Tipy pre začiatočníkov

Pre tých, ktorí sa práve rozhodli sedieť v sedle, nebude zbytočné vedieť:

 1. Jazda na koni by mala byť v nohaviciach alebo nohavičkách, ideálne - bezšvíkové. Džíny môžu utrieť vaše vlastné boky v krvi. Pokiaľ ide o topánky, môže to byť topánky so špeciálnym nízkym a širokým podpätkom. Podľa typu žokeja. Dnes však tieto topánky nosí len málo ľudí. Preto v teplej sezóne sú tenisky v poriadku.
 2. Vezmite mrkvu, jablko alebo kúsok čierneho chleba nie je zakázané. Prečo nie jednať s koňom po prechádzke, bez toho, aby ste jej poďakovali?
 3. Nie je potrebné, aby ste sa prvýkrát vydali na 2 hodiny alebo viac. Verte mi, že jedna hodina bude stačiť na celý nasledujúci deň, aby ste mali nepríjemný pocit v bokoch.
 4. Ak by mala byť prechádzka preč - v lese alebo na poli, potom by ste mali upozorniť sprievodcu, že ste nováčik a sedíte v sedle prvýkrát vo svojom živote.
 5. Pre prvé zoznámenie s koňom je vhodné cvičenie v aréne.
 6. Nemali by ste sa snažiť cvičiť to, čo čítate alebo vidieť vo filmoch, sotva sedieť v sedle. Inými slovami, musíte začať krokom. Lynx a cval - nie pre začiatočníkov.
 7. Kôň je nažive a je nepríjemný a bolestivý. Na to by sa nemalo zabúdať, že by sa malo zviera vydávať alebo že by sa táto príležitosť mala vytrhnúť. Všetko by malo byť v miernosti, nie sme lyžiari a dôvodom nie sú lyžiarske palice, ktoré by ich húpali.

Stručné zhrnutie

Hlavným aspektom článku: chôdze koní sú niekoľkých typov. Na druhej strane sú tieto druhy rozdelené do typov.

Druhý bod: rys je najťažším pohybom pre jazdca. Predtým, ako pristúpite k tomu, musíte sa pripraviť. Pomôže to tréningu alebo uľahčeniu rysa.

záver

Kone - krásne zvieratá, inteligentné, krásne, reagujúce na dobrý postoj. Komunikácia s nimi nenecháva nikoho ľahostajného, ​​núti ich, aby sa stále vracali do stajne alebo do KSK.

Zaujímavé články

Lyubka-Doppel (Platanthera Bifolia). Lyubka zweiblättrig - Nachtviolett

Einjährige Trockenblume (Immortelle): Beschreibung, Lebensraum, heilende Eigenschaften

Kurze Biographie von Talakova Jenna

Edler Spinell: Sorten, Beschreibung, Eigenschaften des Minerals, praktischer Wert