Hypnos - miega dievs senajā grieķu mitoloģijā

Anonim

Hypnos ir grieķu miega dievs. Viņš ir nakts (Nukta) un Gloom (Ereba) pēcnācējs, kas valda pazemes tumsā. Viņam ir dvīņu brālis Thanatos (nāve) - tumša un nežēlīga dievība, kuras sirds nezina žēl.

Image

Saskaņā ar Hesioda teoloģiju Hypnos dzīvo alā, pie kuras nāk Leta upe (Oblivion). Pirms ieiešanas alā, kur gaisma neiespiežas un nav dzirdamas skaņas, aug augi ar hipnotisku efektu. Katru nakti miega dievs celsies debesīs viņa mātes ratiņos Nuits.

Mīts stāsta, ka Hypnos iemīlēja jaunu nesalīdzināmu skaistumu, kuru nosauca Endimons. Viņu apbrīnoja viņa acis, un, lai viņu vienmēr apbrīnotu, pārliecinājās, ka jauniešu acis paliks atvērtas miega laikā. Saskaņā ar citu mīta versiju Selena, kas iemīlēja Endimonu, lūdz Zevu saglabāt savu jaunību un skaistumu. Zevs pasūta Hypnos iegremdēt viņu mūžīgajā miegā, lai viņš vienmēr paliktu jauns. Miega dievs dod Endimonam iespēju gulēt ar acīm atvērtas, lai viņš naktī varētu aplūkot mēness dievieti. Citā mītā Hypnos, kas pats ieņēma Zeusu dziļā miegā, palīdz Hērai, kas šoreiz vēršas pie Poseidona, lai saņemtu palīdzību cīņā par Troju. Poseidons piekrīt, bet ar nosacījumu, ka Hera viņam sola labu Minošas sievas Pasiphai.

Image

Mākslā (glezniecība, skulptūra) grieķu miega dievs tika attēlots kā jauns vīrietis, kails, reizēm ar nelielu bārdu un spārniem galvas vai muguras galā. Reizēm viņš tiek parādīts kā cilvēks, kas guļ uz spalvu gultas, kas aizkarsēts ar melniem aizkariem. Tās simboli ir magoņu ziedi vai rags ar izsmalcinātu magoņu, filiāle, no kuras ūdens plūst no Leta upes, vai apgriezts deglis. Grieķu miega dievam ir vara iemērkt ikvienu dziļā miegā - dievos, cilvēkos, dzīvniekos.

Nezinot, kā izskaidrot miega raksturu, cilvēki ar dažādu kultūru un reliģisko pārliecību radīja dievības un miega garus un sapņus, kuriem bija īpaša ietekme.

Hans Christian Andersen rakstītais pasaka „Ole Lukoye” balstījās uz tautas stāstu par noslēpumaino mītisko radību Drem, kurš maigi noliedināja bērnus, bet atkarībā no tā, vai viņi ir (paklausīgi vai nepaklausīgi), viņi rada dažādus sapņus.

Ole Lukoye zem katras rokas ir lietussargs: viens - ar krāsainiem zīmējumiem tā iekšpusē, otrs - bez zīmējumiem. Viņš atver spilgtu lietussargu pār paklausīgiem bērniem un visu vakaru ir skaisti sapņi, bet nerātnīgi bērni neredz sapņus, ja miega Dievs Ole Lukojē sejā paver tumšu jumtu.

Image

Pirmā sapņa interpretācija nāk no Mesopotāmijas. Šumerieši izveidoja grāmatu, kas tiek uzskatīta par pasaules pirmo sapņu grāmatu. Tā apraksta sapņu simbolus un sniedz viņiem skaidrojumu. Šumeru modelis ietekmēja ēģiptiešu kultūras uzskatus, kuri no viņiem pierakstīja sapņus par papirusu - uz senajiem ebrejiem, kas galu galā noveda pie grieķu tradīcijām.

Angļu vārds "hipnoze" ("hipnoze") nāk no nosaukuma "Hipnoze", pamatojoties uz domu, ka tad, kad cilvēks ir hipnotizēts, viņš ir kā miega stāvoklī ("hipnoze" ir sapnis un "-osis" ir stāvoklis). Vēl viens termins - „bezmiegs” („bezmiegs”) nāk no latīņu vārdiem “somnus” (sapnis) un “in” (ne). Senie romieši to sauca par miega dievu - Somni.

Interesanti raksti

Veitsirakenne ja kaikkien elementtien kuvaus

Karppi - kalaa varovasti

Maan saastuminen ja sen seuraukset. Maaperän pilaantumisen arviointi

Internet-sleng: WTF - mitä se tarkoittaa?